Helsinki Showcase Vol. II

24.-25.8.2018 Helsingin messukeskuksessa

24.-25.8.2018 Tanssi vieköön -festivaali Helsingin messukeskuksessa tarjoilee Suomen suurimman tankotanssi tapahtuman. Tässä spektaakkelissa taiteilijalle annetaan vapaus toteuttaa itseään tarjottujen teemojen sisällä. Toivommekin mahdollisimman eri tyylisiä ja persoonallisia esityksiä. Miehet, naiset, duot ja ryhmät kilpailevat samassa sarjassa.

Helsinki Showcasen lisäksi messuilla on paljon muutakin toimintaan sekä tankotanssiworkshoppeja. Tankotanssi workshopit täytetään paikan päällä lukuunottamatta Henriikka Roon sekä Oona Kivelän Hard Core -workshop joihin ilmoittautuminen tapahtuu sähköpostilla osoitteeseen tiina.aalto@messukeskus.com

Tutustu festivaalien muuhun  tarjontaan –> TANSSI VIEKÖÖN -FESTIVAALI

ALUSTAVA KILPAILUAIKATAULU

Huomioithan, että aikatauluun saattaa tulla muutoksia kun lopullinen kilpailijamäärä on tiedossa.

PERJANTAI 24.8. 2018

16.00-18.00 Kenraaliharjoitukset (Lapset, Juniors, Goldies)

18.30-19.30 Lapset & Juniors 

19.30-20.30 Goldies 

Palkintojenjako

 

LAUANTAI 25.8.2018

9.00-13 Kenraaliharjoitukset (Rising talents, Amateurs, Elite )

14.00-16.00 Rising talents

16.30-18.30 Amateurs

19.00-21.00 Elite

Palkintojenjako

TANKOMETSÄ
WORKSHOP AIKATAULUT

PERJANTAI 24.8.2018

16-17.15 Henriikka Roo  75 min

17.30-18.30 Olavi Heino / intro aloitteijoille 60 min

18.45-20 Noora Juppi / Flow pole 75 min

 

LAUANTAI 25.8.2018

10:00 – 11:15 Oona Kivelä / Hardcore (extra fee 55€)

11:25 – 12:15 Oona Kivelä / Intro beginners 50 min

12:25 – 13:40 PSpole / Doubles tricks 75min

13:50 – 15:05 Suvi Anttalainen / Flexy pole tricks 75min

15:10 – 16:25 Dimitry Politov (extra fee 55€)

16:35 – 17:25 Oona Kivelä / Intro beginners 50min

17:30 – 18:45 Anna-Maija Nyman 75min

18:50 – 20.05 Salima Peippo 75min

20:10 – 21:25 Christian Fernandez / Power pole 75min

21:35 – 22:50 Nita Saarenpää / Exotic pole night 75min

KILPAILUSARJAT

Lapset 6-9 v

Juniorit 10-15v 

Rising talents:  Sarja on tarkoitettu sinulle,  jolla on vähän tai ei ole ollenkaan esiintymiskokemusta.

Amateurs: Tämä sarja on tarkoitettu sinulle jolla on jo esiintymiskokemusta, mutta et koe kuuluvasi vielä Eliitti sarjaan.

Elite: Olet jo kokenut esiintyjä ja olet valmis ottamaan lavan haltuun.

Goldies +40

TEEMAT

Teeman tarkoitus on toimia inspiraationa esitykseen ja sen täytyy näkyä esityksen koreografiassa, asussa sekä musiikissa.

Valitse yksi seuraavista esityksesi teemaksi:

HAPPINESS

SADNESS

LOVE

FEAR

 

ARVIOINTI

Arvostelussa huomioidaan, miten koreografia, musiikki sekä asu tukevat teemaa. Tämän lisäksi huomiota kiinnitetään liikkeiden ja transitioiden sulavuuteen sekä taiteelliseen ilmaisuun.

ESIINTYMISASU

Esiintymisasun tulee olla hyvän maun rajoissa ja sen tulee peittää kriittiset paikat. Naisilla on oltava rinnat peittävä yläosa. Pelkkien alusvaatteiden käyttö esiintymisasuna ei ole sallittua.

REKVISIITTA

Rekvisiitta on sallittu, kunhan se EI ole lattiapintoja likaavaa, liukastavaa tai muuten sotkevaa. Tankoihin ei saa kiinnittää rekvisiittaa, joka vahingoittaa tai likaa tankoa. Huivit, vaatekappaleet, kengät, tuolit ym. ovat sallittuja. Jos et ole varma jostakin rekvisiitasta, jota haluat esityksessäsi käyttää, ota yhteyttä sähköpostilla.

GRIPPIAVUT

Grippiä saa käyttää (Mighty Grip, Dry Hands, Itac, Gorilla, Tite Grip, Dew Point Pole, Mammut ym. kalkit), kunhan se on tangosta irtoavaa eikä värjää tankoa.

 

TANGOT JA STAGE

Käytössä on 2 kpl  Fitpole-stagea (korkeus 3,2 m paksuus 48 mm), joista pääsääntöisesti toinen on staattinen ja toinen spinni. Jos haluat esitykseesi molemmat spinniksi tai staattiseksi, ilmoitathan siitä järjestäjätaholle hyvissä ajoin ennen kenraaleja.

Lavan koko n. 6 x 8 metriä

Yleisöstä katsottuna spinnitanko on oikealla ja staattinen vasemmalla puolella. Esiintyjä voi käyttää joko toista tai molempia tankoja. 

KILPAILUMAKSU

40€ (sis. 1pv lippu)

Halutessasisi voit lunastaa osallistumisoikeuden 2pv lipulla hintaan 60€

Myös avustajilla sekä huoltajilla on oltava lippu. Kerrothan ilmoittautumisen yteydessä jos tarvitset myös avustajalle/huoltajalle lipun. Avustajan/huoltajan lipun saa tilattua ilmoittautumisen yhteydessä 23€ / 1pv (norm hinta 39€) lippu tai 42€ / 2pv lippu (norm hinta 69€) (Tarjous voimassa 15.5. saakka tai niin kauan kuin tarjouslippuja riittää)

Palkintojenjako on samana päivänä kuin kilpailu.

ESIINTYMISKAPPALE

Esityskappeleen maksimipituus kaikissa esityksissä on 4:30 Esityksillä ei ole minimipituutta.

Kappale saa sisältää lyriikoita. 

Esiintymiskappaleen on oltava valmiiksi miksattu ja oikean mittainen. Lähetäthän sen viimeistään 12.8.2018

sähköpostilla osoitteeseen helsinkishow@gmail.com

Nimeä musiikkisi näin: EsiintyjänNimi.MusiikinNimi.mp3,

esim. MaijaMeikäläinen.KasmirVadelmavene.mp3.

Ota musiikkisi mukaan muistitikulla hätätilanteiden varalta.  Mp3-muoto takaa sen, että musiikki on hyvälaatuista isoilla kaiuttimilla soitettunakin. Huomioithan, että vain Youtuben tekijänoikeussääntöjen mukaiset videot voidaan julkaista.

Ilmoittaudu mukaan viimeistään 01.06.2018 

sähköpostilla osoitteeseen

helsinkishow@gmail.com

Mainitse ilmoittautuessasi:

Etunimi  sukunimi

Postiosoite

Teema

Kilpailusarja

haluatko itsellesi 1pv lipun vai 2 pv lipun.

Avustajasi/valmentajasi/huoltajan:

nimi, sähköpostiosoite sekä lipun tarve

LUVAT & SOPIMUKSET

Vastuuvapautuslomake ja valokuvauslomake lähetetään jokaiselle esiintyjälle sähköpostilla. Lomakkeet on tulostettava itse ja tuotava mukanaan allekirjoitettuna Helsinki Showcase -tapahtumaan.